Εορτασμός 25ης Μαρτίου

Γιορτή – Κατάθεση στεφάνου – Παρέλαση

Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2013 στις 10.30 οι μαθητές του σχολείου και γονείς των μαθητών παρακολούθησαν στην αίθουσα εκδηλώσεων τη γιορτή του σχολείου την οποία επιμελήθηκε η φιλόλογος καθηγήτρια κ. Αφροδίτη Γκενάκου.

Η γιορτή ξεκίνησε με το “Τη υπερμάχω στρατηγώ τα νικητήρια” και στη συνέχεια ο μαθητής Ματθαίος Γαβράς απήγγειλε το ποίημα του Γ. Στρατήγη “Ο Ματρόζος”. Ακολούθησε επετειακό αφιέρωμα με θέμα τον ηρωϊσμό στην Ελληνική Επανάσταση του 1821.

Ακούστηκαν οι μαθητές του Γ4: Βασίλης Παπαβαρσάμης, Ισιδώρα Παπαϊωάννου, Ελισάβετ Παπαδημητρίου, Νικόλας Παπαβενετίου, Γιώργος Παρλιάρος, Νικόλας Πανουτσόπουλος, Αγνή Πετράτου, Στέλλα Παντζέκου-Παπαγεωργοπούλου, Χριστίνα-Μαρία Πρεβενίου, Στράτος Σαραντίδης, Φαίδρα Σκλήρη.

Την προβολή επιμελήθηκαν και παρουσίασαν οι μαθήτριες Εύα Πιτσουλάκη και Μαρία – Χριστίνα Παπαναστασίου.

Η μαθήτρια Αργυρώ Γκούβα τραγούδησε “α καπέλα” δύο δημοτικά τραγούδια και η γιορτή έκλεισε, όπως συνηθίζεται, με παραδοσιακούς χορούς (τσάμικο, μηλίσω, πεντοζάλι, κουκουνούδα, τρεχαντηράκι).

Χόρεψαν οι μαθητές: Γιαννόπουλος Άγγελος, Κατερίνα Καγιαλάρη, Αντωνία, Καράκου, Λαχανάς Κωνσταντίνος, Μουστή Σοφιάννα, Πόλυ Σαρδέλλη, Σφήκα Αναστασία, Ίλια Τατόγλου, Τρίκκας Αντώνης, Δημήτρης Χαραλάμπης, Μαρία Χηροπούλου, Ροζάννα Χριστοπούλου.

Γιορτή

Κατάθεση στεφάνου στο Ηρώο Πεσόντων – Παρέλαση