Erasmus Web School Radio

Στο ίδιο πρόγραμμα παίρνουν μέρος το Λανίτειο Γυμνάσιο Λεμεσού Κύπρου και το Πειραματικό Γυμνάσιο Πατρών.

Τα παιδιά θα γίνουν παραγωγοί ραδιοφωνικών-διαδικτυακών εκπομπών σχετικών με το θέμα.

Το σχολείο μας από το τρέχον σχολικό έτος 2019-2020   και για το επόμενο, συμμετέχει με τη φετινή Β΄ τάξη, σε πρόγραμμα ERASMUS με τίτλο «School Web Radio” που αφορά σε θέματα βίας, σχολικού εκφοβισμού, ρατσισμού.

Η πρώτη μαθητική συνάντηση έχει προγραμματιστεί  για την εβδομάδα 30 Μαρτίου  με 3 Απριλίου 2020 στην Αθήνα. Οι μικροί επισκέπτες θα φιλοξενηθούν από τους δικούς μας μαθητές και αντίστροφα. Οι  επόμενες συναντήσεις προβλέπεται να γίνουν στην Πάτρα και τη Λεμεσό την επόμενη διδακτική χρονιά.

Κατά τη διάρκεια της εβδομαδιαίας γνωριμίας και συνδημιουργίας, πρόκειται να παραχθεί  η πρώτη εκπομπή, από κοινού με τους φιλοξενούμενούς  μας.

Υπεύθυνοι του προγράμματος  είναι οι : Κοσμάτου Αγγελική, Κατσής Δημήτριος, Νικολακοπούλου Καλλιόπη, Τροχαλάκη Μαρία. Παπαγιαννούλης Κωνσταντίνος, Λιλής Γεώργιος, Ευσταθίου Καλυψώ.

Ένα καινούριο ταξίδι ξεκινά….

Ευχή να περάσουμε όμορφα και δημιουργικά…