Αρχαίο Θέατρο Διονύσου

Στο πλαίσιο της διδασκαλίας της «Ελένης» του Ευριπίδη στη Γ’ τάξη και ενόψει της θεατρικής παράστασης της «Ελένης» που ετοιμάζουμε με μαθητές αυτής της τάξης σε μετάφραση και σκηνοθεσία Τάσου Λέρτα επισκεφθήκαμε την Τετάρτη 3-10-2018 το Αρχαίο Θέατρο Διονύσου στην νότια κλιτύ της Ακρόπολης. Στο χώρο αυτό γίνονταν ως γνωστό οι δραματικοί αγώνες στην αρχαία Αθήνα και εκεί δόθηκε η πρώτη παράσταση της «Ελένης» το 412π.Χ. (διδασκαλία). Καθίσαμε στα ίδια εδώλια με τους Αθηναίους και το κοινό εκείνης της εποχής. Μαθητές απέδωσαν ρόλους από την τραγωδία του Ευριπίδη «Ιφιγένεια η εν Ταύροις» ως υποκριτές και ως χορός (επικό και λυρικό στοιχείο).

Βόλτα με το τρενάκι στο ιστορικό κέντρο της Αθήνας και ελεύθερος χρόνος στη Διονυσίου Αρεοπαγίτου συνδύασαν το διδακτικό με το ψυχαγωγικό μέρος της επίσκεψής μας.