Χορηγικό Μνημείο Λυσικράτους – Αρχαίο Θέατρο Διονύσου

Την Παρασκευή 22 Νοεμβρίου 2019, στο πλαίσιο του μαθήματος της Αρχαίας Ελληνικής Γραμματείας, επισκεφθήκαμε με τους μαθητές της Γ’ τάξης το Χορηγικό Μνημείο του Λυσικράτους (Φανάρι του Διογένη) στην Πλάκα. Περπατήσαμε στην οδό Τριπόδων, το σημαντικότερο δρόμο της Αρχαίας Αθήνας μετά την οδό Παναθηναίων. Στο δρόμο αυτό, τον αρχαιότερο σήμερα της Αθήνας (βιβλίο Γκίνες), που ξεκινούσε από το Θέατρο Διονύσου και κατέληγε στην Αγορά, τοποθετούσαν οι χορηγοί τα βραβεία τους – τρίποδες – από τους δραματικούς αγώνες που συμμετείχαν.

Στη συνέχεια οι μαθητές μας είχαν ελεύθερο χρόνο στη Διονυσίου Αρεοπαγίτου και στις 11.00 ξεναγηθήκαμε στον αρχαιολογικό χώρο του Θεάτρου Διονύσου στη νότια κλιτύ της Ακρόπολης. Εκεί καθίσαμε στα ίδια ειδώλια με τους αρχαίους Αθηναίους, γνωρίσαμε από κοντά την αρχιτεκτονική του Θεάτρου και συζητήσαμε για τη λειτουργία του και την παιδευτική του αξία. Μαθητές μας ερμήνευσαν ρόλους από την τραγωδία «Ελένη» του Ευριπίδη ως υποκριτές και χορός. Με αυτή τη διδακτική επίσκεψη θεωρούμε ότι εμπέδωσαν με τον καλύτερο τρόπο τις γνώσεις τους για τη δραματική ποίηση.

Υπεύθυνες καθηγήτριες: κ. Βάια Δεβετζή, κ. Αικατερίνη Δημητροκάλλη

Συνοδοί καθηγήτριες: κ. Λουίζα Γεωργιάδου, κ. Φανή Καραλή, κ. Αικατερίνη Μητσικώστα, κ. Γεωργία Παπουτσή