2017-18 Περιβάλλον και μνημεία του δάσους του Υμηττού

Με μεγάλη επιτυχία οργανώθηκε στο  σχολείο μας και ολοκληρώθηκε το ανωτέρω περιβαλλοντικό πρόγραμμα τη σχολική χρονιά 2017-2018.

Πραγματοποιήθηκαν 5 μονοήμερες επισκέψεις στον Υμηττό και 1 τριήμερη στην επαρχία Ελασσόνας, με την ακόλουθη σειρά :

1. Μονή Αγ. Ιωάννου Θεολόγου και Μαυροκόρακας
  2. Πύργος Ανθούσης και μονή Ταξιαρχών Αστερίου
  3. Σπηλιά της Νυχτερίδας (μονοπάτι 10 )
  4. Σπήλαιο Λεονταρίου και κορυφή Κορακοβουνίου
  5. 3μερη επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Ελασσόνας
  6. Υιοθέτηση μονοπατιού ΝΟ 5 από το σχολείο μας με τη συνδρομή του Δήμου Παπάγου – Χολαργού και της ομάδας Δασοπροστασίας

Στο πρόγραμμα συμμετείχαν 13 μαθητές  της Β’ Γυμνασίου

Με αθλητική περιβολή, με χάρτες ανά χείρας και πυξίδες, περπατήσαμε ως ομάδα τα περισσότερα από τα μονοπάτια του Βορείου Υμηττού. Ξεναγηθήκαμε στα μοναστήρια από τους ηγουμένους, πήραμε φωτογραφίες, θαυμάσαμε την ομορφιά του δάσους.

Από τις κορυφές των βουνών απολαύσαμε τη θέα ολόκληρης της Αττικής, από Σπάτα, Ραφήνα και πεδιάδα Μεσογείων ως Φάληρο και Δραπετσώνα. Κάναμε τη πρώτη μας σπηλαιολογική εξερεύνηση, σκαρφαλώσαμε στον πύργο Ανθούσας, μάθαμε την ιστορία των μοναστηριών που στην αρχαία Ελλάδα αποτελούσαν παραρτήματα φιλοσοφικών σχολών.

Τέλος, συλλέξαμε κλαδάκια από την πανίδα του Υμηττού, συζητήσαμε για τα φαρμακευτικά φυτά και φτιάξαμε ένα φυτολόγιο. Στα ωραιότερα σημεία τσιμπήσαμε το κολατσιό μας, λέγοντας ανέκδοτα και ιστορίες.

Η υπεύθυνη του προγράμματος

Ελισάβετ  Παπασυμεών

Εκπαιδευτικός Τεχνολογίας

1 Μονή Αγ.Ιωάννου Θεολόγου και Μαυροκόρακας