Πέμπτη 25 Φεβρουαρίου 2016

Arduino time!Την Πέμπτη 25 Φεβρουαρίου 2016 ήρθε η ώρα να ασχοληθούμε με την πλατφόρμα Arduino. Αρχικά οι μαθητές ενημερώθηκαν για τον τρόπο λειτουργίας των breadboards και τη σωστή διασύνδεσή τους με τις θύρες του Arduino. Στη συνέχεια υλοποίησαν κάποια απλά σενάρια διαχείρισης διόδων LED, σε συνεργασία με το λογισμικό S4A το οποίο τους ήταν οικείο λόγω της ομοιότητάς του με το Scratch του MIT. Τέλος, αφού εξηγήθηκε η λειτουργία του ποτενσιομέτρου, οι μαθητές υλοποίησαν σενάριο βασισμένο στο S4A στο οποίο ρύθμιζαν με τον ροοστάτη τον ρυθμό με τον οποίο αναβόσβηναν τα LEDs.Στις προσπάθειές τους οι μαθητές καθοδηγήθηκαν από τους καθηγητές τους κ. Βαμβακάρη Μ. – Πληροφορικό και κ. Καλέμη Γ. – Φυσικό.

Περισσότερες πληροφορίες για την πλατφόρμα Arduino μπορείτε να βρείτε εδώ και για το S4A εδώ.