Τετάρτη 6 Απριλίου 2016

Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Εργαστήριο Τεχνολογίας “UTech Lab” του Ιδρύματος Ευγενίδου

Την Τετάρτη 6 Απριλίου 2016 τα μέλη της ομάδας Ρομποτικής του σχολείου επισκέφτηκαν το εργαστήριο Τεχνολογίας UTech Lab στο Ίδρυμα Ευγενίδου.

Οι υπεύθυνοι του εργαστηρίου αρχικά ενημέρωσαν τους μαθητές και τις μαθήτριες για τις δυνατότητες των εγκαταστάσεων και του εξοπλισμού που είχαν στη διάθεσή τους για τις κατασκευές.
Ακολούθησε μία ταχύρρυθμη εκπαίδευση στο υλικό και λογισμικό των LEGO Mindstorms EV3 με τη βοήθεια της οποίας τα μέλη της ομάδας κατασκεύασαν τα ρομπότ τους, τα προγραμμάτισαν κατάλληλα και μέσα από έναν τετράωρο κύκλο δοκιμών και βελτιώσεων κατάφεραν να περάσουν τις δοκιμασίες που περιλάμβαναν: κλειστές διαδρομές, χρήση γυροσκοπίου και αισθητήρων απόστασης, “Line avoid”, “Sumo battle” και “Follow the line”.

Επίσης οι υπεύθυνοι του εργαστηρίου παραχώρησαν συνέντευξη σχετικά με τις προοπτικές του επαγγέλματός τους και τις τρέχουσες εξελίξεις στη Ρομποτική.

Την ομάδα συνόδεψαν οι καθηγητές τους κ. Βαμβακάρης Μ. – Πληροφορικός και κ. Καλέμης Γ. – Φυσικός.