Πέμπτη 3 Δεκεμβρίου 2015

Την Πέμπτη 3 Δεκεμβρίου 2015 ξεκίνησε το πρόγραμμα Εκπαιδευτικής Ρομποτικής του 1ου Γυμνασίου Παπάγου με συμμετοχή 20 μαθητών της Γ Γυμνασίου με την καθοδήγηση των καθηγητών του σχολείου κ. Βαμβακάρη Μ. και κ. Καλέμη Γ.

Οι μαθητές ήλθαν σε επαφή με την εκπαιδευτική ρομποτική πλατφόρμα Edison η οποία είναι ενταγμένη στο αναλυτικό πρόγραμμα διδασκαλίας Δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης της Αυστραλίας.

Αρχικά ενημερώθηκαν για τις δυνατότητες του ρομπότ Edison και στη συνέχεια ενεργοποίησαν τα ενσωματωμένα προγράμματα με χρήση barcode και προγραμμάτισαν το ρομπότ χρησιμοποιώντας την εξειδικευμένη εφαρμογή Edware.

Επίσης, ενημερώθηκαν για τα προγραμματιστικά βήματα και το υλικό το οποίο απαιτείται ώστε ένα ρομπότ να μπορεί να ακολουθήσει μια γραμμή.